W dniu dzisiejszym odbyły się warsztaty historyczne dedykowane młodzieży w ramach realizowanego projektu jako rekonstrukcja wydarzeń związanych z Witoldem Pileckim, upamiętniające jego urodziny i śmierć. Zdobyta wiedza i efekty działań zostaną wykorzystane w dalszej artystycznej części projektu.
Warsztaty prowadzone były przez prelegentki z Przystanek Historia IPN Wrocław z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przy użyciu różnych metod edukacyjnych pobudzających kreatywność. Uczniowie klasy VII i VIII ze Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach mieli okazję zgłębić swoją wiedzę na temat postaci Witolda Pileckiego, która stanowi wzór postawy patriotycznej.
Witold Pilecki w roku 1939 walczył w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu współtworzył konspiracyjną Tajną Armię Polską. W sierpniu 1940 r. podjął się misji przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zorientowania się w położeniu więźniów i utworzenia podziemnej organizacji.
Po zajęciach uczniowie udali się pod pomnik Rotmistrza Pileckiego aby oddać część i upamiętnić rocznicę urodzin i śmierci bohatera
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”